Ana sayfa

Kültür&Edebiyat

Düşünce&Yorum

Haber&Kritik

Linkler

Sizden Gelenler

Ziyaretçi Defteri

Müzik

Forum

Dosyalar

Video

Üyeler

English qarTuli

İletişim
Bugün : 27 Mayıs 2020   
 
 
Forumdaki Son cevaplar : Anayasalara Göre Türk Kavramı..(admin) Gürcü Kavramı..(-) Tarihi ve Sosyolojik Olarak Türk Kavramı..(-) Lozan Andlaşmasına Göre Azınlık ve Türk ..(admin) Yeni Osmanlıcılık ve Acaristan..(-) Cami-Kilise Onarım Anlaşması ve Kartvel ..(-) Sarı Gelin, Gürcü Kralının Kızı..(-) Artvinin Rus, İngiliz ve Kartvel İşgalin..(artvinli) E Harfi..(-) D Harfi..(-)
Giris Yapınız veya Hala üye değil misiniz ?
Kullanıcı Adı : Şifre : Hatırla :

      [ GAMARCOBA.COMForum ] [ Diğer Tarihi Bilgiler ] [ Sarı Gelin, Gürcü Kralının Kızı ]           
artvinli
[Forum Yöneticisi]MSN : Yazmamiş
Yaş : 40
Mesaj sayısı : 23
Giriş sayısı : 42

Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Gürsoy Solmaz, "Allahuekber Dağları, Sarı Gelin ve Şeyh Senani'nin trajik hikayesinin yaşandığı yerdir" dedi.

Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Gürsoy Solmaz, "Allahuekber Dağları, Sarı Gelin ve Şeyh Senani'nin trajik hikayesinin yaşandığı yerdir" dedi.

Gürsoy, gazetecilere yaptığı açıklamada, tarihin yazıldığı Allahuekber Dağları'nın önemli hikayesi olduğunu belirterek, yöre halkının hasadın iyi olması için Sarı Gelin ve Şeyh Senani'nin mezarlarını ziyaret ettiğini söyledi.

Evlenmek isteyenlerin, hasta olanların da bu mezarları ziyaret ederek, dilekte bulunduklarını anlatan Solmaz, "Sarı Gelin" türküsünün kahramanı olan genç kızın 1130'lu yıllarda yörede hüküm süren Gürcü Penek Kralı'nın kızı olduğunu anımsattı.

"Türkünün kahramanı Sarı Gelin, bazı kişilerce ifade edildiği gibi, ne Türk, ne de Ermeni'dir. Sarı Gelin aslında Gürcü kızıdır" diyen Solmaz, Sarı Geli'nin hikayesinin ilginç ve trajik olduğunu vurguladı.

Yrd. Doç. Dr. Solmaz, şöyle konuştu:

"Abdulkadir Geylani, müritlerini çeşitli yerlere göndererek onlardan İslamiyet'i yaymalarını istemiştir. Müritlerinden Şeyh Senani'ye 'sen de Penek'e gideceksin, orada İslamiyet'i yayacaksın. Olaki görevini aksatırsan, umarım ki domuzların ayakları senin omuzlarında olur', diyerek bir anlamda serzenişte bulunmuştur. Şeyh Senani, Penek'e gelir. Fakat buranın hakimi Gürcü Kralı'nın güzel ve sarışın kızına o arada aşık olur. Sık sık görüşürler. Birbirlerine daha yakın olmak için Şeyh Senani, kızın önerisiyle onların domuzlarına çobanlık etmeye başlar. Böylece aradan 7 yıl geçer. Bir gün domuz yavrusunu sırtlayıp getirirken, domuz yavrusunun ayakları Şeyh Senani'nin kulağına ve omzuna değer. Aniden Abdülkadir Geylani'yi hatırlayan Şeyh Senani, onun kendisine, (şayet görevini aksatırsan dilerim ki domuzların ayakları omuzlarının üzerinde olur) sözlerini hatırlar. "

Şeyh Senani'nin Penek Hakimi Gürcü Kralı'nın sarı saçlı kızına yani sevgilisine durumu anlattığını ifade eden Solmaz, "Ona hak veren ve kendisiyle aynı düşünceyi benimseyen sarı kız onunla gitme kararını bildirir. Durumu öğrenen Penek Kralı, kızını biraz da yaşlı olan Şeyh Senani'ye vermek istemez. Daha sonra Şeyh Senani, birkaç müridi ve sarı kızla birlikte kaçarlar" diye konuştu.

Onların kaçtığı haberini alan Gürcü Kralı'nın askerlerini peşinden gönderdiğini anımsatan Solmaz, sözlerini şöyle sürdürdü:

"500 Gürcü asker kaçanları Allahuekber Dağları'nda sıkıştırır. Şeyh Senani ve müritleri ile Sarı Kız askerlere karşı koysalar da sonuçta tümü öldürülür. Dağın alt tarafında müritler, zirvesinde de Şeyh Senani ve sevgilisi Sarı Gelini öldürülürler. Hatta Şeyh Senani son nefesinde, üç defa 'Allahuekber' dediği için bu dağların 'Allahuekber' adını aldığı rivayet ediliyor. "

- ERZURUM
(Anadolu Ajansı) [2858176] /sondakika.com


--------------------
..
10.07.2011 5:09:44 AM
   
q

     

Foruma Açılan son 5 konu
Açan
Forum istatistikleri
Gürcü Kavramı..
Tarihi ve Sosyolojik Olarak Türk Kavramı..
Lozan Andlaşmasına Göre Azınlık ve Türk ..
Anayasalara Göre Türk Kavramı..
Yeni Osmanlıcılık ve Acaristan..
admin
admin
admin
admin
artvinli
Forumdaki 7 Kategoride 19 Forum var , Bu forumlara açılan 63 Konuya 111 Cevap yazıldı..
Kimler Bağlı :  Bağlı üye yok..
İyiki Doğdun : amore , lazuri_08_08 , thesaurus , gonulogretmen , lokman , savece , muratbirdane , ebrulisusuna ,Nice yıllara..

2004 © Copyright GAMARCOBA.COM
< Teşekkür WeBCaKaLi.AspSitem 1.8 >