Ana sayfa

Kültür&Edebiyat

Düşünce&Yorum

Haber&Kritik

Linkler

Sizden Gelenler

Ziyaretçi Defteri

Müzik

Forum

Dosyalar

Video

Üyeler

English qarTuli

İletişim
Bugün : 27 Mayıs 2020   
 
 
Forumdaki Son cevaplar : Anayasalara Göre Türk Kavramı..(admin) Gürcü Kavramı..(-) Tarihi ve Sosyolojik Olarak Türk Kavramı..(-) Lozan Andlaşmasına Göre Azınlık ve Türk ..(admin) Yeni Osmanlıcılık ve Acaristan..(-) Cami-Kilise Onarım Anlaşması ve Kartvel ..(-) Sarı Gelin, Gürcü Kralının Kızı..(-) Artvinin Rus, İngiliz ve Kartvel İşgalin..(artvinli) E Harfi..(-) D Harfi..(-)
Giris Yapınız veya Hala üye değil misiniz ?
Kullanıcı Adı : Şifre : Hatırla :

      [ GAMARCOBA.COMForum ] [ Acaristan'daki Müslümanlar ] [ Yeni Osmanlıcılık ve Acaristan ]           
artvinli
[Forum Yöneticisi]MSN : Yazmamiş
Yaş : 40
Mesaj sayısı : 23
Giriş sayısı : 42

TÜRKİYE: ‘OSMANLI İMPRATORLUĞU-2’ PROJESİ

Yayın Organı : TOPWAR.RU
Yayın Tarihi : 27 Mayıs 2011 
Kayıt Tarihi : 30 Mayıs 2011
Ülke  : Rusya  
Çıkış  : Moskova
Yazar  : Aleksandr Sansonov
Çeviri Yeri : Moskova
Çeviri Şekli : Tam Metin 
Çeviri Dili : Rusça
Eğilimi  : Liberal  
Detay  : Askeri Konulara Ağırlık Veren İnternet Sitesi

     Ankara siyasi konumunu, ordusunu, donanmasını ve ekonomisini güçlendirerek, artık kuvvetli bir bölgesel güç haline geldi. Ancak Türk elitinde, dünya güçlerinden ve  güç merkezlerinden birisi ve aynı zamanda İslam dünyasının lideri olan Osmanlı İmparatorluğunun hatırası hâlâ yaşıyor. Belki de gözlerimizin önünde bu güç, yani “Osmanlı İmparatorluğu-2” projesi yavaşça da olsa, yeniden kurulmaktadır.

     Çağdaş dünyada öyle bir durum vardır ki en ihtiraslı projeler bile gerçekçi olabiliyor: ABD, hızla süper güç statüsünü kaybediyor; Çin çok çabuk eski SSCB’nin yerini alıyor ve hatta bir numaralı ekonomi olmayı planlıyor (gerçi Çinlilerin ortaya koyduğu hızlı büyüme, çok kısa zamanda bir çökme tehlikesiyle karşı karşıya); İslam dünyasında Irak ve Mısır gibi eski liderler çöktü, Suriye ve Libya darbe tehlikesi altında; "Kızıl imparatorluk" çöktü ve Ankara, Güney Kafkasya ve Kırım’da konumunu güçlendirme olanağına kavuştu; Yugoslavya’nın çöküşü Balkanlar'da etkisini arttırma olanağını yarattı ve Türk yayılmacılığının karşısına pek çok imkan çıkardı; birleşik Avrupa zor durumda ve parçalanmak üzere. Türkiye’nin konumunu sağlamlaştırıp hedefine doğru adımlar atması için şimdi en elverişli dönem.

(...)

  --Yayılmacılığın Olası Yönleri--

     Bu yönler oldukça geleneksel olup Türkiye’nin coğrafi konumundan kaynaklanıyor: Bu topraklar geçmişte ya Osmanlı İmparatorluğunun birer parçası ya da onun büyük etkisi altındaydı. Yayılmacılık mutlaka askeri olmayabilir; en azından gezegenimizde büyük siyasi değişiklikler ve krizler başlayıncaya kadar. Ekonomik, kültürel ve demografik yayılmacılık ise zaten yapılmaktadır.

     Balkan Yarımadası: Bölgede eskiden Yugoslavya, sosyalist bloğa ait ülkeler ve Yunanistan gibi güçlü devletler bulunduğundan, orada yayılmacılık imkansızdı. Bugün Yunanistan çok zor durumda, Yugoslavya parçalanmış ve parçalanma süreci devam ediyor. Müslüman Arnavutlar ve Bosnalılar gibi güçlü ve aktif dayanak noktaları var. Rusya artık Balkanlar'daki Slavlarının “ağabeyi” değil, oralı Slavlar parçalanmış ve elitleri Batılılaşmıştır. Ayrıca Avrupa da birtakım sorunlarla karşı karşıya bulunduğu için yakın gelecekte Balkanlar'la ilgilenemeyecektir.

     Güney Kafkasya: Azerbaycan zaten Ankara’nın “uşağına” dönüşüyor. Türkler giderek Azerbaycan’ın kültürüne (Azerbaycan artık Rus kültür alanının hemen hemen dışındadır), ekonomisine ve ordusuna daha büyük etkide bulunuyor. Gürcistan ise her an Müslüman Acaristan’ı kaybedebilir. Wikileaks’in yayımladığı bilgiye göre, Ağustos 2008'deki savaş sırasında Türkiye bu ülkenin güneybatı bölgesine askeri birliklerini göndermeye ve orayı kendi kontrolü altına almaya hazırdı; ancak Rusya’nın operasyonu devam ettirmek istememesi, Gürcistan’ı bundan kurtardı. Üstelik Türkiye’nin temsilcileri Kuzey Kafkasya’da ilişkiler kurmuş bulunmaktadır: Çeçen militanlarının Türk istihbarat kurumlarıyla temas ettiği bilinmektedir.

     İran, Irak ve Suriye: Bu üç ülke halen baskı altında olup her an büyük kapsamlı çatışmaya sürüklenebilir. Irak’ta Türk askeri birlikleri son yıllarda Kürtlerin askeri gruplarına karşı “antiterör operasyonları” gerçekleştiriyor. Batılı basın organları ve diplomatlar, Libya ve İran’a karşı fiili bir enformasyon savaşı yürütüyor ve bu savaşın ne zaman “sıcak” savaşa dönüşeceği sadece bir an meselesi. Ankara elbette bundan belli bir “kazanç” elde etmek istiyor. Gerçi Türkiye’nin İran ile iş birliği son zamanlarda genellikle iyi gelişiyor; İsrail ile ilişkileri ise 31 Mayıs 2010’da “Özgürlük Filosuna” karşı gerçekleştirilen saldırıdan dolayı kötüleşti. Erdoğan, İsrail’i “devlet terörizmi” uygulamakla suçladı. Türkiye, İsrail hükûmetinin resmen özür dilemesini ve öldürülenlerin ailelerine tazminat ödenmesini istedi.

(...)

http://www.byegm.gov.tr/dis-basinda-turkiye.aspx?d=31.05.2011&ygid&pg=4&ahid=21627&act=1


--------------------
..
15.07.2011 3:35:15 PM
   
q

     

Foruma Açılan son 5 konu
Açan
Forum istatistikleri
Gürcü Kavramı..
Tarihi ve Sosyolojik Olarak Türk Kavramı..
Lozan Andlaşmasına Göre Azınlık ve Türk ..
Anayasalara Göre Türk Kavramı..
Yeni Osmanlıcılık ve Acaristan..
admin
admin
admin
admin
artvinli
Forumdaki 7 Kategoride 19 Forum var , Bu forumlara açılan 63 Konuya 111 Cevap yazıldı..
Kimler Bağlı :  Bağlı üye yok..
İyiki Doğdun : amore , lazuri_08_08 , thesaurus , gonulogretmen , lokman , savece , muratbirdane , ebrulisusuna ,Nice yıllara..

2004 © Copyright GAMARCOBA.COM
< Teşekkür WeBCaKaLi.AspSitem 1.8 >